The nominees for the 87th annual Academy Awards have been announced in Beverly Hills, California on Thursday.
Set to be hosted by Neil Patrick Harris, the 87th Annual Academy Awards will be held on Sunday, 22 February 2015, at the Dolby Theatre in Hollywood.
Actor Chris Pine and director JJ Abrams were joined Cheryl Boone Isaacs, the president of the US Academy of Motion Picture Arts and Sciences, to unveil the nominees.
 
 
 
 
 
The full list of nominees:
 
Best Picture
American Sniper
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash
 
Best Actor
Steve Carell, Foxcatcher
Bradley Cooper, American Sniper
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Michael Keaton, Birdman
Eddie Redmayne, The Theory of Everything
 
Best Actress
Marion Cotillard, Two Days One Night
Felicity Jones, The Theory of Everything
Julianne Moore, Still Alice
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild
 
Best Supporting Actor
Robert Duvall, The Judge
Ethan Hawke, Boyhood,
Edward Norton, Birdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher
JK Simmons, Whiplash
 
Best Supporting Actress
Patricia Arquette – Boyhood
Laura Dern – Wild
Keira Knightly – The Imitation Game
Emma Stone – Birdman
Meryl Streep – Into the Woods
 
Best Director
Alexandro G. Iñárritu – Birdman
Richard Linklater – Boyhood
Bennett Miller – Foxcatcher
Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum – The Imitation Game
 
Best Cinematography
Emmanuel Lubezki – Birdman
Robert D. Yeoman – Grand Budapest Hotel
Lukasz Zal and Ryszard Lynzewski – Ida
Dick Pope – Mr Turner
Roger Deakins – Unbroken
 
Best Foreign Language Film
Ida – Poland
Leviathan – Russia
Wild Tales – Argentina 
Tangerines – Estonia
Timbuktu – Mauritania
 
Best Adapted Screenplay
Jason Hall – American Sniper
Graham Moore – The Imitation Game
Paul Thomas Anderson – Inherent Vice
Anthony McCarten – The Theory of Everything
Damien Chazelle – Whiplash
 
Best Original Screenplay 
Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo – Birdman
Richard Linklater – Boyhood
E. Max Frye and Dan Futterman – Foxcatcher
Wes Anderson and Hugo Guinness – The Grand Budapest Hotel
Dan Gilroy – Nightcrawler
 
Best Animated Feature Film
Big Hero 6
Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of Princess Kaguya
 
Best Documentary Feature
Citizen Four
Finding Vivian Myer
Last Days in Vietnam
The Salt of the Earth Virunga
 
Best Film Editing
Joel Cox and Gary Roach – American Sniper
Sandra Adair – Boyhood
Barney Pilling – Grand Budapest Hotel
William Goldenberg – Imitation Game
Tom Cross – Whiplash
 
Best Production Design
The Grand Budapest Hotel
Imitation Game
Interstellar
Into the Woods
Mr. Turner
 
Best Visual Effects
Captain America: The Winter Soldier
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
Interstellar
X:Men: Days of Future Past
 
Best Sound Editing
American Sniper
Birdman
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Interstellar
Unbroken
 
Best Sound Mixing
American Sniper
Birdman
Mark Weingarten – Interstellar
Unbroken
Thomas Curley – Whiplash
 
Best Costume Design
Milena Canonero – The Grand Budapest Hotel
Mark Bridges – Inherent Vice
Colleen Atwood – Into the Woods
Anna B. Sheppard – Maleficent
Jacqueline Durran – Mr. Turner
 
Best Makeup and Hairstyling
Foxcatcher
The Grand Budapest Hotel
Guardians of the Galaxy
 
Best Original Score
Alexandre Desplat – The Grand Budapest Hotel
Alexandre Desplat – The Imitation Game
Hans Zimmer – Interstellar
Gary Yershon – Mr. Turner
Johann Johannsson – The Theory of Everything
 
Best Documentary Short Subject
Crisis Hotline: Veterans Press 1
Joanna
Our Curse
The Reaper
White Earth
 
Best Original Song
Lost Stars – Begin Again
Everything is Awesome –  The LEGO Movie
Glory – Selma
Grateful – Beyond the Lights
I’m Not Gonna Miss You –  Glen Campbell…I’ll Be Me
 
Best Animated Short Film
The Bigger Picture
The Dam Keeper
Feast
Me and My Moulton
A Single Life
 
Best Live Action Short
Aya
Boogaloo and Graham
Butter Lamp
Parvaneh